‌​

İTHALATTA KATMA DEĞER VERGİSİ MATRAHI

Ürün Kodu : KTG18

40,00 TL

İthalatta KDV uygulaması, mevcut gri alanları nedeniyle, hem dış ticaret şirketleri hem de ilgili gümrük idareleri için her zaman uğraştırıcı ve sorunlu bir alanı oluşturmuştur. Bu durum çoğu kere, zaman ve para israfına, dolayısıyla da kaynakların boşa harcanmasına neden olmaktadır. Eser ile ithalatta KDV matrahı ayrıntılı bir şekilde ele alınmış, özellikle vergi matrahını oluşturan unsurların ve tereddütlü alanların belirtilmesiyle, hem şirketler hem de uygulayıcılar açısından yol gösterici niteliğe kavuşmuştur. Eserde; KDV’ye değinildikten sonra ithalatta KDV ele alınmıştır. Akabinde eserin esas konusu olan ithalatta KDV matrahı değerlendirilmiştir. Daha sonra, KDV’ye dâhil olan ve olmayan unsurlar ile tartışmalı halde bulunan bir kısım durumlar açıklanmış, verginin hesaplanmasını göstermek amacıyla matrah unsurları dikkate alınarak bazı örnekler geliştirilmiştir. Yazar: Gökhan TERZİ-Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi

Güvenli Alışveriş

Yazar: Gökhan TERZİ-Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi

İthalatta KDV Matrahı İçindekiler Kısmı

 

I. BÖLÜM

KATMA DEĞER VERGİSİ

A.Katma Değer Vergisinin Tanımı ve Nitelikleri

B.Katma Değer Vergisinin Konusu ve Mükellefi

II. BÖLÜM

İTHALATTA KATMA DEĞER VERGİSİ

A.Dış Ticaret İşlemleri

B.İthalatta Katma Deger Vergisinin Konusu

C.İthalatta Katma Değer Vergisinde Mükellef

D.İthalatta Katma Değer Vergisinde Vergi Sorumlusu

E.İthalatta Katma Değer Vergisinde Vergiyi Doğuran Olay

F.İthalatta Katma Değer Vergisinde İstisna

G.İthalatta Katma Değer Vergisinin Oranı

H.İthalatta Katma Değer Vergisinin Matrahı

III. BÖLÜM

İTHALATTA KATMA DEĞER VERGİSİ MATRAHI

A.İthal Eşyasının Gümrük Kıymeti

B.İthalat Sırasında Ödenen Vergi, Resim, Harç ve Paylar

C.Gümrük Beyannamesinin Tescil Tarihine Kadar Yapılan Vergilendirilmemiş Diğer Giderler ve Ödemeler

D.Mal Bedeli Üzerinden Hesaplanan Fiyat ve Kur Farkı

 

IV. BÖLÜM

İTHALATTA KATMA DEĞER VERGİSİ MATRAHINA

DÂHİL OLAN VE OLMAYAN UNSURLAR

A.İthalatta Katma Değer Vergisi Matrahına Dâhil Olan Unsurlar

B.İthalatta Katma Değer Vergisi Matrahına Dâhil Olmayan Unsurlar

V. BÖLÜM

UYGULAMADA TEREDDÜDE KONU HUSUSLAR

A.Banka Kredi Faizleri ve Banka Komisyonları

B.Sürastarya (Demuraj) Giderleri

C.Taşıt Üstü İşlemlerde Tahmil ve Tahliye Giderleri

D.Veri ya da Komutların Kıymeti

E.Dâhili Nakliye Giderleri

F.Ardiye, Depolama ve Terminal Hizmeti Ödemeleri

G.Dâhilde İşleme Rejimi-Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu

H.Dâhilde İşleme Rejimi-Çevre Katkı Payı

VI. BÖLÜM

İTHALATTA KATMA DEĞER VERGİSİ MATRAHININ HESAPLANMASINA İLİŞKİN ÖRNEKLER

A.Örnek-1

B.Örnek-2

C.Örnek-3

VII. BÖLÜM

DEĞERLENDİRME VE ÖNERİLER

Gümrük Müşavir Yardımcılığı Sınavı Hazırlık Eğitimi için tıklayınız

Gümrük Müşavir Yardımcılığı Sınavı İstanbul-Ankara kampı için tıklayınız

Gümrük Müşavirliği Sınavı Hazırlık Eğitimi için tıklayınız

Gümrük Müşavirliği Sınavı Hızlandırılmış İstanbul-Ankara kampı için tıklayınız

Gümrük Müşavirliği Sınavı Geçmiş Yıllara ait Soruların Analizi için tıklayınız

Gümrük Müşavir Yardımcılığı Sınavı Geçmiş Yıllara ait Soruların Analizi için tıklayınızAlışveriş yapan müşterilerimiz aşağıdaki koşulları okumuş ve kabul etmiş sayılmaktadır.

Bu sayfada ifade edilen tüm koşullar GumrukKitap.com üzerinden yapılan alışverişler için geçerlidir.

Siparişiniz, girmiş olduğunuz teslimat adresine ya da tercih ettiğiniz mağazamıza gönderilecektir. Sitemiz üzerinden vereceğiniz siparişler Yurtiçi Kargo firması ile gönderilmektedir. Gönderileriniz, siparişiniz sistemimizde onaylandığında (kredi kartı güvenlik onayından geçen ya da banka havalesi şirket hesabımıza ulaşan alışverişler) ortalama 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. (Cumartesi ve Pazar günleri gönderim yoktur.)

Ürünleriniz kargo firmasına teslim edildiğinde firmamız tarafından gönderilecek mail ile siparişinizin kargo takip süreci ile ilgili bilgilendirileceksiniz. Siparişinizin kargo takibini üyelik girişi yaparak, siparişlerim bölümünden de takip edebilirsiniz.

İade ve değişimle ilgili detaylara aşağıdaki İADE-DEĞİŞİM KOŞULLARI sekmesinden ulaşabilirsiniz.

 

Alışveriş yapan müşterilerimiz aşağıdaki koşulları okumuş ve kabul etmiş sayılmaktadır.

Bu sayfada ifade edilen tüm koşullar Gumrukkitap.com üzerinden yapılan alışverişler için geçerlidir.

İlgili yasal mevzuat gereği satın aldığınız ürünleri hiçbir sebep göstermeksizin teslim almanızı takip eden 7 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Müşteri memnuniyeti amacıyla Gumrukkitap.com üzerinden yapacağınız alışverişlerde bu süre sizin için 30 takvim gününe çıkarılmıştır. 7 ve 30 günlük sürelerdeki iade ve değişim talepleri aşağıdaki kurallara uygun alışverişlerde geçerlidir.

Kurallara aykırı talepler için Gumrukkitap.com tarafından işlem gerçekleştirilmeyecektir.

Gumrukkitap.com’ den yapılan alışverişlerinizde iade ve değişim taleplerinizi sadece Gumrukkitap.com üzerinden iletebilirsiniz. Bu ürünler için KTG Eğitim merkezinden iade ve değişim talep edilememektedir. Benzer şekilde KTG Eğitim merkezinden yapılan alışverişlerde iade ve değişim talepleriniz mağazalar tarafından yönetilmektedir. Mağazalardan alınmış ürünler için Gumrukkitap.com’da iade ve değişim talebi gerçekleştirilememektedir.

Cayma hakkı ya da ürünü satın almaktan vazgeçme, ürün beden/renk değişimi talepleri ya da defo/kusur gibi KTG Eğitim’den kaynaklı durumlarda geri gönderim kargo ücretleri; Yurtiçi Kargo tercih edilirse firmamıza, diğer kargo firmaları tercih edilirse müşterilerimize aittir. Bu durumlar dışında kalan tüm ihtimallerde geri gönderim kargo ücretleri müşteriye aittir.

Buradaki uyarılara rağmen Yurtiçi Kargo haricinde bir kargo firmasıyla yapılan gönderimlerde, para iadesi yapılırken kargo ücreti düşülerek kalan tutar müşteriye iade edilir.

Satın alınan ürünün kullanılmamış, tahrip edilmemiş, ürün paketli ise paketi hasar görmemiş, aksesuarı olan bir ürün ise aksesuarında eksik olmaksızın iade edilmiş ve tekrar satılabilir olması gerekmektedir.

Ürün ya da ürünlerin iade/değişim amacıyla firmamıza gönderilmesi sırasında adınıza kesilmiş faturanın 2 nüshasının da ürün ile birlikte geri gönderilmesi zorunludur. Faturası gönderilmeyen ürünün iadesi veya değişimi kesinlikle gerçekleştirilmez.

Ürün için yukarıda belirtilen koşullar dahilinde iade işlemi başlatılıp, iadesi tarafımıza ulaştıktan sonra gelen ürünün şartlara uygunluğu kontrol edilecektir. Kontrol sonrasında uygun bulunan iadeler için yapılan ödemenin şekline sadık kalınarak iade işlemi 3 iş günü içerisinde gerçekleştirilir. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde ürün bedeli, bankanıza bağlı olarak 3-10 iş günü içerisinde hesabınıza yansır. Burada oluşabilecek olası gecikmeler tamamen bankanızın çalışma şekline bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Üründen kaynaklanan bir kusur, defo ya da malzeme hatasından dolayı yapacağınız iade ve değişim taleplerinde ilgili yasal mevzuat şartları geçerlidir. Üründeki bu tip üretim hatalarının tespiti için ürünün incelenmesinin ardından müşteriye bilgi verilecektir.

Tüm ürünler kontrolden geçirilerek kargoya teslim edilmektedir. Ancak olası hataların önüne geçmek amaçlı siparişleriniz kargo firması tarafından teslim edilirken mutlaka kargo görevlisinin yanında paketi açarak, üründe/pakette hasar olup olmadığını kontrol ediniz. Hasar olması durumunda ürünü teslim almayınız ve kargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyiniz.

Bu şartlara uygun iade ve değişim taleplerinizde ürün ya da ürünleri firmamıza ulaştırmak için aşağıdaki kargo firması ve adresi kullanınız.

İADE VE DEĞİŞİM ADRESİ

Yukarıdaki şartlarda kargo ücretinin KTG Eğitim’e ait olduğu durumlarda gönderim için lütfen Yurtiçi Kargo’yu tercih ediniz. Kargo ücretinin müşteriye ait olduğu durumlarda müşterinin tercih edeceği bir kargo firması kullanılabilir.

 

PAYLAŞ

7/24 İletişim Hattı